منابع آزمون زبان انگلیسی

منابع آزمون زبان انگلیسی, منابع زبان انگلیسی, منابع آزمون زبان انگلیسی, منابع آزمون زبان, منابع ازمون زبان انگلیسی, منابع ازمون زبان انگلیسی, منابع کنکور زبان انگلیسی, منابع کنکور زبان انگلیسی

منابع آزمون زبان انگلیسی

منابع آزمون زبان انگلیسی, منابع زبان انگلیسی, منابع آزمون زبان انگلیسی, منابع آزمون زبان, منابع ازمون زبان انگلیسی, منابع ازمون زبان انگلیسی, منابع کنکور زبان انگلیسی, منابع کنکور زبان انگلیسی

منابع آزمون زبان انگلیسی, منابع زبان انگلیسی, منابع آزمون زبان انگلیسی, منابع آزمون زبان, منابع ازمون زبان انگلیسی, منابع ازمون زبان انگلیسی, منابع کنکور زبان انگلیسی, منابع کنکور زبان انگلیسی

آخرین نظرات
  • ۲۷ آبان ۹۶، ۱۰:۵۹ - ناشناس
    thanks
  • ۱
  • ۰منابع آزمون کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

معرفی رشته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

 

انسان کیست؟ بعضی‌ها دارا بودن عواطف و احساسات قوی انسان را وجه تمایز او با موجودات دیگر می‌دانند. مسلماً همگی ما با تجربه‌هایی نظیر خشم، حسادت، طمع، نفرت، پوچی، آرمان‌گرایی، محبت و عشق کم و بیش آشنا بوده‌ایم. ادبیات به نویسنده امکان می‌دهد تا چنین تجربه‌هایی را با خوانندگانش سهیم شود. ادبیات نه تنها با انتقال دادن تجربه انسانی بلکه با فراهم آوردن موقعیتی که به خواننده اجازه می‌دهد تا خودش شخصاً و به صورت تخیلی در آن تجربه خاص شرکت نماید، سروکار دارد. ادبیات وسیله‌ای است که به خواننده امکان می‌دهد تا زندگی کامل‌تر، عمیق‌تر، غنی‌تر و آگاهانه‌تری داشته باشد. ادبیات ما را با تجربیاتی آشنا می‌کند که خودمان شخصاً نداشته‌ایم. به علاوه ادبیات می‌تواند تجربیاتی که خودمان از زندگی داشته‌ایم را عمیق‌تر و ژرف‌تر گرداند. ادبیات شامل مطالعات فلسفی، روان شناختی، بین فرهنگی و تاریخی نیز می‌شود. اصطلاح "ادبیات انگلیسی" به ادبیاتی که به زبان انگلیسی نوشته شده اشاره می‌کند. بنابراین نه تنها آثار نویسندگان انگلیسی بلکه آثار نویسندگان آمریکایی، استرلیایی، زلاندنویی، و کشورهایی که سابقاً مستعمره انگلیس بوده‌اند نیز جزء ادبیات انگلیسی به حساب می‌آید.

 

ادبیات انگلیسی در دانشگاه‌های ایران رشته‌ای است جذاب، چالش انگیز و لذت بخش. ادبیات انگلیسی فرصت‌های جالبی برای مطالعه طیف وسیعی از آثار ادبی، نقد ادبی و گونه‌های ادبی به زبان انگلیسی از سراسر جهان را برای دانشجویان لیسانس و تحصیلات تکمیلی فراهم می‌آورد. دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند این فرصت را دارند تا با جدیدترین تحولات سال‌های اخیر در زمینه نقد ادبی آشنا شده و به مهارت‌های نگارش انتقادی که نه فقط برای مطالعات دیگرشان که برای شغل‌های آینده‌شان نیز مفید است، مجهز گردند.

 

 

گرایش ها و ابعاد مختلف دوره در کارشناسی ارشد

 

در گرایش زبان و ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی طی سه ترم، دروس پایه که شامل خواندن، نگارش و مکالمه است، آموزش داده می‌شود تا دانشجو با مسائل اساسی زبان آشنا شده و آماده مطالعه‌ی دروس تخصصی خود شامل ادبیات انگلیسی، ترجمه، زبان شناسی و روش تدریس، آزمون سازی و نقد ادبی شود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این روال به گونه‌ای تخصصی‌تر ادامه پیدا می‌کند.

 

 

وضعیت ادامه تحصیل:

 

تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی قابلیت‌ها و توانایی ما را برای دبیری زبان و ادبیات انگلیسی فراهم می‌کند. تحصیلات دانشگاهی رشته زبان انگلیسی اگر همراه با تلاش و پیگیری‌های مستمر دانشجو صورت پذیرد و دانشجو در طول تحصیل خود همت خود را به صورت کامل بر مطالعه آثار خارجی قرار دهد، امکان فعالیت در بخش‌های تخصصی‌تر مثل آموزش شعر، رمان و نمایش‌نامه انگلیسی را برای دانشجوی این رشته فراهم می‌کند.

 

همچنین تحصیل در این رشته امکان نقد و بررسی متون مختلف مثل شعر، رمان، نمایش نامه و حتی فیلم چه از نقطه نظر اجتماعی، سیاسی، روان شناختی و غیره را برای فارغ‌التحصیل این رشته فراهم می‌آورد. در حقیقت پدیدآوردن دیدگاهی تحلیلی برای دانشجوی ادبیات انگلیسی از مهم‌ترین اهداف رشته ادبیات انگلیسی مخصوصاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است.

 

به علاوه مطالعه و تحلیل محتوای متون ادبی مختلف، توانایی درک مطلب به زبان انگلیسی را در دانشجویان این رشته به نحو قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهد. برخی از مهم‌ترین تخصص‌هایی که دانشجوی گرایش ادبیات انگلیسی به دست می‌آورد از این قرار است:

 

1- تاریخ ادبیات انگلیس: دانشجوی رشته ادبیات انگلیسی با دوره‌های مختلف ادبیات انگلیسی که شامل دوره‌های ادبیات دوره قدیم و میانه، دوره رنسانس، دوره بازگشت پادشاهی، دوره رومانتیک، دوره ملکه ویکتوریا و دوره مدرن و پست مدرن یا قرن بیستم می‌شود به خوبی آشنا می‌کند.

 

2- مکاتب ادبی: دانشجوی رشته ادبیات انگلیسی با مکاتب و جنبش‌های فکری مختلف که ادبیات را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند به خوبی آشناست.

 

3- اصول و روش نقد ادبی: همانطور که در بالا اشاره شد دانشجوی رشته ادبیات انگلیسی این توانایی را می‌یابد که نه تنها متون ادبی مختلف بلکه فیلم‌های سینمایی را به خوبی نقد و تحلیل نماید.

 

4- شعر، رمان و نمایش نامه: دانشجوی رشته ادبیات انگلیسی با گونه‌های ادبی مختلف ادبیات انگلیسی مثل شعر، نثر و نمایش نامه به خوبی آشنا می‌شود.

 

5- زبان فرانسه یا آلمانی به عنوان زبان دوم: دانشجوی رشته ادبیات انگلیسی علاوه بر زبان انگلیسی با زبان فرانسه و یا آلمانی نیز آشنا می‌گردد.

 

 

توانایی‌های لازم برای داوطلبان

 

ادامه تحصیل در هر رشته ای مقتضی دارا بودن توانایی‌های ویژه‌ای در افراد است. رشته ادبیات انگلیسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. رشته ادبیات انگلیسی همان گونه که از نامش پیداست با متون ادبی انگلیسی سروکار دارد و بر خلاف دوره کارشناسی که فقط در حدود یک چهارم واحدها به دروس ادبیات تعلق داشت، در دوره کارشناسی ارشد بیش از نود درصد واحدها به طور تخصصی به ادبیات انگلیسی تعلق دارد.

 

دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی را دارد می‌بایست توانایی مطالعه‌ی بالایی داشته باشد و بتواند ساعت‌های زیادی را به مطالعه اختصاص دهد؛ چرا که ادبیات به مثابه دریایی است بی‌انتها پر از شعر، رمان و نمایش‌های متنوع. دارا بودن تخیلی پویا، توانایی دیگری است که دانشجوی علاقه‌مند به رشته ادبیات می‌بایست بدان مجهز باشد؛ چرا که ادبیات نه تنها با انتقال دادن تجربه انسانی بلکه با فراهم آوردن موقعیتی که به خواننده اجازه می‌دهد تا خودش شخصاً و به صورت تخیلی در آن تجربه خاص شرکت نماید سروکار دارد.

 

ادبیات وسیله‌ای است که به خواننده امکان می‌دهد تا از طریق تخیل زندگی کامل‌تر، عمیق‌تر، غنی‌تر و آگاهانه‌تری داشته باشد. ادبیات، این کار را از دو طریق انجام می‌دهد. با وسعت دادن به تجربه‌مان از زندگی (بدین معنی که ادبیات ما را با تجربیاتی آشنا می‌کند که خودمان به شخصه نداشته‌ایم) و با عمیق کردن تجربه‌هایی که خود در زندگی داشته‌ایم. بنابراین کسی که قصد دارد در رشته ادبیات انگلیسی موفق باشد، می‌بایست تخیل پویایی داشته باشد تا بتواند این دو نقش ادبیات را درک نموده و تجربه ارائه شده توسط متن ادبی را به راحتی برای خود مجسم نماید. همچنین دارا بودن روحیه‌ای پژوهشی ویژگی دیگری است که دانشجوی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی باید بدان مجهز باشد. چرا که این رشته به عنوان یکی از زیر شاخه‌های علوم انسانی رشته‌ای است ذهنی و تفکری و نه عملی.

 

بنابراین دانشجویان این رشته می‌بایست دائماً به تفکر، تحقیق و پژوهش بپردازند و دارا بودن چنین ویژگی از لازمه‌های تحصیل در این رشته به خصوص در مقاطع بالاتر است. هر چند توانایی مطالعه‌ای بالا، تخیل پویا و دارا بودن روحیه‌ی پژوهشی ویژگی‌ها و توانایی‌های مهمی هستند که شخص علاقه‌مند به رشته ادبیات انگلیسی بدان‌ها نیاز دارد اما شاید مهم‌ترین مهارت و توانایی لازم برای ادامه تحصیل در این رشته مهارت در زبان انگلیسی عمومی است. نباید فراموش کرد که این رشته ادبیات "انگلیسی" است. بنابراین دانشجوی علاقه‌مند به این رشته باید مهارت زیادی در گرامر، دامنه لغت و درک مطلب انگلیسی عمومی داشته باشد تا در مطالعه و درک متون ادبی که نسبت به متون غیر ادبی از نظر گرامر، دامنه لغت و درک مطلب توانایی بیشتری را از دانشجو می‌طلبند، دچار مشکل نشود. به دیگر کلام، دانشجوی ادبیات نباید دانشگاه را محلی برای آموزش ابتدایی زبان بداند بلکه باید پیش از ورود به دانشگاه با زبان انگلیسی آشنایی کامل داشته باشد.

 

 

زمینه های اشتغال

 

رشته‌ی زبان انگلیسی رشته‌ای است بسیار با اهمیت. بدین معنی که در حال حاضر زبان انگلیسی نه فقط به عنوان زبان بین‌المللی بلکه به عنوان زبان علمی دنیا شناخته می‌شود. بنابراین زبان انگلیسی در تمامی صنایع و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی کشور مورد نیاز است. البته باید این نکته را افزود که در ایران بیشتر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است که به گرایش ادبیات انگلیسی به طور تخصصی نیاز است. همچنین فارغ التحصیلان گرایش ادبیات انگلیسی می‌توانند در حوزه‌ی کاری خودشان یعنی ادبیات دست به ترجمه متون ادبی بزنند.

 

ارتباط میان رشته ادبیات انگلیسی و صنعت چند سالی است که رو به بهبود گذاشته. آنچه در خصوص وضعیت شغلی رشته‌ زبان‌ انگلیسی قابل بیان است به این قرار است:

 

- امکان دبیری و استادی در این رشته‌ در مراکز آموزش زبان و موسسات آموزش عالی.

- کار مترجمی مخصوصاً ترجمه متون ادبی.

-وزارت امور خارجه به عنوان اصلی‌ترین مرکز جذب دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشکده‌های زبان سراسر کشور محسوب می‌شود و تعامل بین دانشکده زبان‌های خارجی با وزارت خارجه گرچه در شکل ایده‌آل خود قرار ندارد ولی به نظر می رسد در آینده نه چندان دور این ارتباط به نحو مطلوبی شکل خواهد گرفت.

 

بازار کار رشته‌ زبان و ادبیات انگلیسی ارتباط مستقیمی با جهان خارج دارد و این ارتباط می‌تواند در این بخش‌ها صورت پذیرد:

 

در بخش فرهنگ، ارتباطات و رفت و آمدهایی که در اثر برگزاری سمینارها و جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و مانند آن برگزار می‌شود. هم‌چنین رونق بازار ترجمه آثار خارجی در اثر حمایت‌ بخش‌های دولتی و خصوصی می‌تواند اشتغال مناسبی برای تحصیل کردگان رشته ادبیات انگلیسی بوجود آورد.

 

در بخش صنعت: رفت و آمد در بخش صنعت و بازرگانی و بطور عموم در حوزه اقتصاد بسیار گسترده است و حضور زبان‌دانان در کارخانه‌ها، ادارات و وزارتخانه‌ها برای ارتباط با بخش‌های خصوصی و دولتی کشورهای خارجی فرصت مناسبی است برای جذب دانش‌آموختگان رشته‌ زبان و ادبیات انگلیسی.

 

استفاده از اینترنت و منابع خارجی در شرکت‌های خصوصی و ارتباط این شرکت‌ها با دنیای خارج بسیار گسترده شده و دانستن زبان خارجی و تسلط بر یک زبان به نحوی که بتوان مخاطب را جذب نمود موقعیت خوبی را فراهم نموده است.

 

کلاس‌های خصوصی برای دانش‌آموزانی که در این درس ضعف دارند نیز بخشی از بازار کار این رشته‌ها را فراهم آورده.

 

در پایان آنچه مهم است ذکر این نکته است که وسعت بازار کار برای دانش آموختگان رشته زبان و ادبیات انگلیسی به سبب فراگیری گسترده‌تر زبان انگلیسی نسبت به زبان‌های دیگر در جهان، بسیار گسترده است و جای پیشرفت فراوانی دارد و فرصت‌های شغلی مناسبی برای فارغ‌التحصیلان این رشته در دسترس‌تر است.

  • ۹۶/۰۷/۰۲
  • منابع آزمون زبان انگلیسی منابع آزمون زبان انگلیسی

آزمون ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

آزمون کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

سنجش تکمیلی امیرکبیر

منابع آزمون ارشد دانشگاه آزاد مدیریت اجرایی

منابع آزمون ارشد دانشگاه آزاد مدیریت بازرگانی

منابع آزمون ارشد رشته حقوق

منابع آزمون ارشد رشته حقوق خصوصی

منابع آزمون ارشد رشته علوم تربیتی 1

منابع آزمون ارشد رشته مدیریت اجرایی

منابع آزمون ارشد رشته مدیریت بازرگانی

منابع آزمون ارشد روابط بین الملل

منابع آزمون ارشد روانشناسی

منابع آزمون ارشد روانشناسی بالینی

منابع آزمون ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد

منابع آزمون ارشد روانشناسی تربیتی

منابع آزمون ارشد روانشناسی عمومی

منابع آزمون ارشد زبان

منابع آزمون ارشد زبان انگلیسی

منابع آزمون ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

منابع آزمون ارشد زبان و ادبیات فارسی

منابع آزمون کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی سراسری

منابع ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

منابع ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۶

منابع ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۷

منابع ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۸

منابع ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۹

منابع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

منابع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۶

منابع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۷

منابع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۸

منابع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی ۹۹

منابع کنکور ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

منابع کنکور کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

کنکور ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

کنکور کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی

نظرات (۱)

سلام ممنون از مطالب خوبتون
منابع دکتری زبان انگلیسی 97 رو دارین؟
پاسخ:
سلام
اگر به سایت www.sanjeshetakmili.ir مراجعه کنید اطلاعات کامل در مورد منابع آزمون کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی اونجا هست.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی